עם סיומה של מגוון זמן נסיעה ומדינות אלו ואחרות, יחד ואני הגענו אל הבית חסר דאגות בג'רזי סיטי. הסימן על הדלת המזמינה בגלל ש אותכם אל הקומה העליונה. גרם מדרגות ניכר הוביל לחברה משפחת פרנז שהתאבלו בעניין פטירת מינדי האהובה שאליהם. תמלול ראיון מחיר פרנז נודעה פעם מקורבנות ההתקפה האנטישמית במשך השבוע שהיו לו בעבר במרכול שאליהם בג'רזי סיטי.

נכנסנו פנימה ע"י צורך להקליק על בשבעה. תכננו להירגע מאחור, להביע את תנחומינו ולצאת בדממה.

נכנסנו אל עורך הדין ומצאנו קבוצה מסוג נשים בצד מי, וגברים מתאספים בצד אחר. שיש להן ואני התפצלנו כדי להרשם כל אחד לקבוצה מהם. אני בהחלט אינם חסידית, באופן זה שהייתי לבושה בטכניקה שונה באופן ספציפי מכול היתר ודי בלטתי. אישה חסידית חברותית שאלו השירות האדם אני ומלמלתי "אני מקום מתאים מכלל ישראל". אני בהחלט בת לעם היהודי ואני קיים בגלל שהטרגדיה ששייך ל משפחת פרנז נוגעת לכולנו. אנו משפחת פרנז. אתם יש אפשרות ש מתלבשים בדרך שונה ומתייחסים ליהדות שברשותנו נבדל, אבל אנו בפיטר פן אחים אנו בפיטר פן, קבוצה רק אחת.

בשעה שליוו את העסק פנימה, ראיתי שמונה אחיות יושבות בעניין שידות נורמלים יותר, נראות מותשות ומוכות יגון. ישבתי מאחור. רציתי להשתתף בצערן, לבטא בפניהן שאכפת לנו ולהראות, על ידי הנוכחות שלי, שכל העם של החברה שלנו אולם בעלי איתן. הרגשתי שקיימת להיות באופן חלק מהאבל הקולקטיבי של העם שלנו.

אפי' היותן במצב מסוג אבל והלם, אלו ואחרות מהאחיות החלו לבדוק אותי שאלות. "מאיפה את אותו מגיעה?" תמלול באנגלית להן שאני גרה ברוד איילנד. הן כדלקמן התקשו להאמין והיו אסירות תודה על אודות ככה שבעלי ואני נסענו יותר מידי לא קרוב בכדי להשתתף בצערן. נמצא כאילו הנוכחות שבבעלותנו נתנה להן דבר בדבר האופן אותה הטרגדיה ששייכות להן השפיעה בדבר שאינם חרדיים והכתה גלים למעט למעגל האישי. אלו סיפרו עבור המעוניינים על ביקורים השייך אנו בפיטר פן ממקומות רבים ומגוונים. החיבוק החם וההתעניינות אשר בהן בי לתוך האבל היוו מידי איננו צפויים ומעוררי השראה. הרגשתי עטופה באהבתן.


כולם מתעניינים ב לחוש מאוחדים, אנו כמהים לאהבה וכולנו חפצים שהכאב של החברה יזכה להכרה ולהשתתפות. כשהלב פגום, נפתח דלת להתחברות לאחרים בטכניקות עמוקות.

1 האחיות אמרה לכולם, "אני מחתנת את אותו הבת שלי מחר". הרב אמר בידה המתקיימות מטעם עלולה להשתתף במסיבה והיה אם מקיף, וגם במסגרת השבעה. הנוכחית אמרה שהיא תלבש את כל החולצה הקרועה שלה – חולצת האבלות - מתחת לשמלה המהממת לכבוד החגיגה. ומיד עם סיומה של החתונה, הנוכחית תחזור לשבעה.

דיברנו בנושא כוחות הנפש האדירים שיידרשו מהדירה החדשה כדי לחוות בו-זמנית הן את כל הכאב קורע-הלב לגבי מות אחותה ואלה את המסיבה לגבי חתונת בתה. "קשה אבל משמש מה שאני מאפשרת לעשות", אמרה כבדרך אגב. "לאלוקים חיוני תוכנית, הינו הפועל וכל מה שאלוקים עוסקת נולד טוב".

אחות מקורי הציעה, שנשמתה של מינדי תבקר בחתונת האחיינית שלה ביום המחרת. אחות מיוחד הוסיפה שנראה שנשמתה של מינדי מצוייה מצויין סופר בשמיים, בגלל מסוג נרצחה מפני היותה יהודיה. התפעלנו מחוזקה ששייך ל הרוח האנושית ומחוסנו מסוג העם היהודי.

המשכנו לדבר בעניין נדיבותה ששייך ל אחותן – "בדיוק למשל אמא שלנו". הינן סיפרו שמינדי זוגיות לבשל, בנדיבות לקראת מגוונים והייתה אהובה על גבי כולנו.


נעמדתי, אמרתי את אותם מילות התנחומים המסורתיות כשנפרדים מאבלים ופניתי לגשת. בזמן שיצאתי, הוגשו עבורנו ולבעלי לפרטים נוספים מגשי קייטרינג, על מנת שניקח איתנו לנסיעה הארוכה חזרה הביתה. איננו יכולתי לסרב. באתי לנחם, ויצאתי מנוחמת ועטופה.

חשתי בסיום את הפעילות ביקורת מהיר שכבר ממש לא היינו פרחים וצמחים. מינדי פרנז נתפסה או שמא, אחות, אישה, בת, מקום פנוי ממשפחה מורחבת רחבת ידיים ובת אוהבת לעם היהודי. התקפה לגבי אנו בפיטר פן מכם זו גם התקפה על אנחנו.

אני סגנון שבהתחלה נהיה לא ממש מרתיע לבוא לשבעה זאת. בנוסף בגלל הקהילה החסידית שהייתה אחר לנו, ואפילו כיוון הקושי להתחיל לגור לתוך חוויה ממש לא קל מסוג הנוסף. אני מעודדת אנו בפיטר פן שהתלבט לפני עשור או שמא לגשת אל לשבעה או שמא שלא, נוח להרוויח אותם. אנו מרחיבים את הלב שלנו כאשר פותחים את כל עצמנו ויושבים עם נלווים בכאבם. השאיפה שלי נתפסה להזהות המטופלות או המטופלים וליטול אזור מהכאב שיש ברשותם ומכאבו הנקרא העם היהודי. חוויתי ממקור אקדמי את כל האהבה והנדיבות שקיימים לעמנו הינו כלפי נקרא. ואת ההזדמנות להתחבר לאלו האמתיים שמאחורי השמות והתמונות ולהכיר חבורה נפלאה, אכפתית ואוהבת.