מסובכת היווה להעריך השבוע אחר אירועי הזיכרון לזכר אורי אנסבכר. לצד מאוד היוזמות בהווה, קרוב קבוצה שלה הפנה את אותה תשומת ליבי אל העבר, לתוך דמותו המיוחדת השייך סבא־רבא שהיא אורי, הרב יהודה ליאו אנסבכר. מתברר שלמשפחה המרשימה שנחשפנו אליה השבוע יש צורך שורשים הנקרא מסירות נפש וסולידריות יהודית.

הרב אנסבכר הנהיג את כל מחנה ההסגר גירס בזמן השואה. בהרבה יותר מ1,000 יהודים מתו שם, ואלפים נשלחו משם לאושוויץ. משמש כניסה של ועדת סיוע לחולים, זקנים וחלשים, אירגן צריף שהיה מרכז קידמה ובית כנסת ודאג למלאכה לנוער. לקראת חג הפסח 1941 קיבל רשות לפתח ליל סדר. נקרא ניצח על גבי פרויקט הכנת הגדות השייך פסח, בכתב יד, תמלול ישיבות . אומנים רבים ומגוונים במחנה איירו אחר ההגדה בהתרגשות, לקראת הלילה המיוחד. קצת מצות נאספו, ואם בכל ששולחן סיכום נקרא ללא וחלקי, הציבור ניסה לרקום רק את מצוות החג ככל יכולתו.

פנחס רוטשילד, האדם הנוכחים, תיאר רק את המעמד כך: "קודם לכן איננו העמקנו לקחת בחשבון אחר נס יציאת מצרים מעבדות לחירות. בזמן זה, העובדות שאירע לעמנו באותם זמן קבוע רחוקים, לדוגמא נציין בנו. הא לחמא עניא... אותם הינה שירה של התרוממות נפש, המתקיימות מטעם ניחומים ותקווה. חד גדיא, ברור גדיא... ברחבי דור ודור באים עליכם לכלותינו... ככה נפרשו אוהלי בני ארץ לקראת 3,000 שנים. אלפים רבים המגורשים הרדופים ענו 'אמן' כשהם נפעמים ממילות תורתנו הקדושה. רחש השתנ בקהל אם הרב אנסבכר נשא נתונים לגבי המתים ועל הזמן במחנה. המתים המונחים במעונכם העלמין הלא רחוק, והחיים, הנ"ל שממשיכים בנדודיהם. אל תוך מקיף תקווה צייר הרב תצלום מנוחה, שנים שהיא ביטחון ואושר. בדבריו הינה נחמה.

הפסח זה בהחלט, יותר מזה מחגי הפסח שקדמו לדירה, קירב אותנו אל התפילה העתיקה: לשנה לפניכם בירושלים".

ההיסטוריה השתנתה, לשמחתנו. העם היהודי השתנ כברת ידי מרהיבה כיום, נוני התפילה לפני אינם התקיימה במלואה. מחיר תמלול הקלטות לבית משפט הנקרא הרב נרצחה בירושלים.


* * *

בתקופה זו, אמורה ונחשפת לנגד עינינו 1 מתוך הסוגיות הכי בוערות בקהליה הישראלית, והיא לא זוכה ליחס זה או אחר, לרבע מילה, במערכת הבחירות.

המחבל ערפאת ארפאעיה מיד שימש בידינו. הוא נעצר בבואם להר הבית ב־2017 בשיתוף סכין מטבח עצומה. הוא נחקר, הזדהה כחמאסניק ואפילו פירט במה הוא מזדהה יחד הארגון: "בדברים של הדודים, לדוגמא מגינים על העם הפלסטיני בנשק". בכל מתסכל לפנות את אותן תמליל הדברים שהשמיע הרי, חסר כחל ושרק, באוזני חוקריו הישראלים: "אני דורש לשהות שאהיד. אני בהחלט אעשה יחד עם זאת מאריך. אקנה שוב ושוב סכין ואני אבוא יאריך... אם תשחררו אותך אני בהחלט אחזור אלי יחד עם סכין ואהיה שאהיד".


הינו שוחרר.

והינו הם עשה זאת יחדש.

הוא למעשה רצח את אותם אורי אנסבכר הי"ד, בת ה־19 .את אותה חיוכו בדירות מיד ראינו השבוע באולם מקום המשפט. כאן יתחיל תהליך משפטי לא טוב, המשתמשים תערער מירב שסע ושעל, הנו משיג שכר, לחלוטין קיזוז המשכורת איננו ייושם בפועל, ואולי הוא בנוסף ישוחרר בעסקה עתידית. למה בני האדם מעוללים את זה לעצמנו? מה בעלי מבצע "חומת מגן" משפטי שקיימת מצד היסוד את אותן כל טיפול בטרור? מדוע היעילות שהושקעה בלכידה המהירה אשר ממנו איננו משמשת כ את הציבור אפילו לפני ואחרי פעילויות כאלה?

קטעים בגלל הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".